Un Ne Kadar Dayanır?

Un ne kadar dayanır? Un, tahıl veya diğer yiyeceklerin toz haline getirilmesiyle yapılan bir kiler malzemesidir. Geleneksel olarak buğdaydan gelmesine rağmen, şimdi hindistan cevizi, badem ve diğer glütensiz çeşitler de dahil olmak üzere çok sayıda un mevcuttur. Pek çok insan, son kullanma tarihinden bile daha uzun süre kilerde un tutar. Böylece, un tutmanın ne kadar güvenli olduğunu merak edebilirsiniz. Bu makalede, unun kötüleşip kötüleşmediği, uygun depolama tekniklerinin gözden geçirildiği ve süresi dolmuş un yeme riskleri açıklanmaktadır.

un ne kadar dayanır

Unun raf ömrü nedir? Unun raf ömrünü veya bozulmaya başlamadan önce geçen süreyi etkileyen birçok faktör vardır. Çoğu un, genellikle son kullanma tarihlerinden uzun süre sonra, oda sıcaklığında 3-8 ay taze kalır. Bununla birlikte, belirli raf ömrü unun türüne, bileşenlerine ve nasıl sakladığınıza bağlıdır.


Un çeşitleri: Un genellikle raf ömrünü etkileyen işleme seviyesine göre kategorize edilir. Buğday veya ararot (nişasta türü) gibi kaynak bileşen de un ömründe bir etkiye sahiptir. Örneğin, beyaz çok amaçlı un, farklı işlenme yolları nedeniyle genellikle tam buğday unundan daha uzun süre taze kalır.

Beyaz un oldukça rafine edilir, yani tahıl kepek ve rüşeymden arındırılır ve sadece nişastalı besi
dokusu kalır. Tersine, tam buğday unu, tahılın üç parçasını da içerir - kepek, rüşeym ve besi dokusu.

Kepek ve rüşeym yağlar açısından zengindir, kepekli ürünleri bozulmaya karşı daha savunmasız hale
getirir. Bu, yağlar ışığa, neme veya havaya maruz kaldığında bozulur ve tipik olarak istenmeyen bir tat
ve kokuya neden olur.

Badem veya hindistan cevizi unu gibi glütensiz alternatifler genellikle yağ bakımından yüksek olduğu
için, beyaz undan daha fazla bozulma eğilimi gösterebilirler.

Ek olarak, tipik olarak birkaç kabuklu yemiş veya kök bazlı unları birleştiren glütensiz çok amaçlı un,
yüksek nem içeriğinden dolayı küflere karşı daha savunmasız olabilir.

Depolama yöntemleri
Dahası, unun raf ömrü, onu nasıl sakladığınıza bağlıdır. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı'na (USDA) göre, un rafa dayanıklı kabul edilir. Bu, oda sıcaklığında güvenli bir şekilde saklanabileceği anlamına gelir. Ancak, tazeliğini korumak için serin ve kuru bir yerde hava geçirmez bir kapta tutulmalıdır. Soğutmak veya dondurmak raf ömrünü daha da artırabilir. Örneğin, çok amaçlı un rafta 6-8 ay, ancak buzdolabında 1 yıla ve donmuşsa 2 yıla kadar dayanır. Ununuzu buzdolabına koyarsanız, küfü önlemek için nem ve sudan uzak tuttuğunuzdan emin olun. Bunu yapmanın en iyi yolu, plastik bir torba veya yiyecek kutusu gibi hava geçirmez bir kapta sıkıca saklamak olacaktır. Buzdolabında veya donmuş unu kullanmadan önce oda sıcaklığına ulaşması gerektiğini unutmayın. Bu topaklanmayı önleyecektir.

Yorumlar