BioNTech Aşısı Ne Kadar Dayanır?

Biontech aşısının dayanıklılığı konusunda her ülkeden farklı açıklamalar yapılmakta. Her yapılan açıklamada aşının artık daha kolay koşullarda saklanabileceği ve dayanıklılığının artmasından bahsediliyor. Kafa karışıklığı olmaması için son 6 ayda yapılan Biontech aşısı ne kadar dayanır sorusunun cevaplarını bu yazımızda birleştirdik. Yazının devamında ise Biontech aşısı ne kadar etkili? sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

biontech aşısı ne kadar dayanır

Türkiye'den yapılan açıklama: Depolarımızda zaten eksi 60 eksi 80 derece arasında aşılar saklanabiliyor. İllere sevkiyatlarımızı yaparken özel kolilerle ve kayıt cihazlarıyla sevkiyatını yapacağız. Ardından illerde bu kolilerde 5 ila 15 gün saklamak mümkün. Koli dışına çıkarılırsa da eksi 20 derecelik dolapta saklayabiliyoruz. Eksi 20 derecelik dolaplarda bu aşı 14 güne kadar dayanıklı. Normal buzdolaplarında, aşı dolaplarında ise 5 güne kadar saklamak mümkün. Bu bize büyük bir avantaj sağlıyor çünkü aşıyı hızlı bir şekilde yapabilecek alt yapımız bulunmakta.

Amerika'dan yapılan açıklama: Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, Pfizer/Biontech aşısının 2 ila 8 santigrat derecede, 31 güne kadar saklanabileceğini duyurdu. Avrupa İlaç Ajansı (EMA) da daha önce aşının daha esnek koşullarda saklanabileceğini açıklamıştı. İlk açıklama ise aşı şişelerinin sıfırın altında 80 derecede, 5 gün saklanabileceği yönündeydi.

Avrupa Birliğinden yapılan açıklama: BioNTech aşısının en önemli dezavantajları arasında sayılan depolama koşullarında değişikliğe Avrupa Birliği'nden (AB) onay çıktı. Avrupa İlaç Dairesi (EMA), aşının geçici olarak eksi 25 ila eksi 15 derecede iki haftaya kadar depolanabilmesine onay verdi. Şimdiye kadar aşının saklanmasında özel soğutucularda eksi 90 ila eksi 60 dereceye izin veriliyordu. Bu durum, özellikle aşının yoksul ülkelere dağıtımı önünde engel teşkil ediyordu. EMA yeni saklama koşullarının aşının hızlı bir şekilde dağıtımını kolaylaştıracağını kaydetti. Aşı böylece özel soğutucular yerine eczane ve doktor muayenehanelerindeki standart tıbbi soğutucularda da muhafaza edilebilecek.

BioNTech Aşısı Ne Kadar Etkili

Pfizer/BioNTech aşısıyla ilgili müthiş sonuç: Yüzde 96 etkili. Aşı sürecine hızla devam eden İngiltere'de verileri inceleyen uzmanlar Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin kurduğu BioNTech'in geliştirdiği aşının çok büyük bir koruma sağladığını ortaya çıkardı.

İngiltere'de aşı sürecini ve verileri takip eden uzmanlar Pfizer/BioNTech'in geliştirdiği ve Türkiye'de de kullanılan aşı ile birlikte AstraZeneca'nın geliştirdiği aşının koruma oranlarını ortaya çıkardı.

Birleşik Krallık ve İskoçya'da ayrı ayrı yapılan araştırmalar dün yayınlanırken, bu iki aşının Delta varyantına karşı büyük bir koruma kalkanı oluşturduğu tespit edildi. Özellikle iki doz aşı olmanın hastalığı ağır geçirme ve hastaneye yatma oranını çok ciddi bir şekilde düşürdüğünü de belirlendi.

İki doz aşı olmanın corona virüsünün yeni mutasyonlarına karşı da etkili olduğunu açıklayan yetkililer, bu sayede salgının sona erebileceğini de vurguladı.

Birleşik Krallık'ta 14.000'den fazla Delta vakasını inceleyen uzmanlar iki doz Pfizer/BioNTech aşısı olanların hastaneye yatma oranının yüzde 96 oranında azaldığını tespit etti. Öte yandan Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca'nın geliştirdiği aşıyı olanlarda ise bu oranın yüzde 92 azaldığı kayıtlara geçti.

Araştırmayı yürüten İskoçya'daki Edinburgh Üniversitesi'nde görevli direktör Aziz Sheikh, "Aşının Delta varyantına karşı etkisi çok ama çok yüksek" açıklamasını yaptı.

Öte yandan İskoçya'daki sağlık birimleri ve akademisyenler tarafından yapılan ve Lancet tıp dergisinde yayınlanan araştırmada ise iki doz aşının Delta varyantına karşı çok ciddi bir koruma sağladığının kanıtlandığı da belirtildi.

Delta Mutasyonuna Karşı Etkili

İki doz Pfizer/BioNTech aşısının ilk olarak Hindistan'da tespit edilen ve bir süre önceye kadar Hint mutasyonu denilen Delta mutasyonuna karşı yüzde 79 oranında koruma sağladığını açıklayan İskoç yetkililer Alpha mutasyonuna karşı da yüzde 92'lik bir koruma sağlandığını duyurdu.

İngiltere'de 33.000 Delta vakasından yüzde 58'inin aşı olmadığını açıklayan yetkililer bunlardan 383'ünün hastaneye kaldırıldığını ve bu kişilerin de üçte ikisinin aşı olmadığını duyurdu.

İskoçya Kamu Sağlığı Kurumu Ulusal Covid-19 Enfeksiyon Direktörü Jim McMenamin, "Delta virüsü tehdidine karşı çok ciddi bir fırsatımız var: İki doz aşı" dedi.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2021/saglik/pfizer-biontech-asisiyla-ilgili-muthis-sonuc-yuzde-96-etkili-6487249

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski