Kalıcı Oje Ne Kadar Kalır?

Sürekli oje sürüp çıkarmaktan sıkılan kişiler bugünlerde kalıcı ojelere yöneliyor. Ve akıllarda kalıcı oje ne kadar dayanır sorusu geliyor. Kalıcı ojelerin çok uzun süre dayandığını söyleyebiliriz fakat buradaki önemli nokta tırnakların uzama süresi. Tırnaklarınız hızlı uzuyorsa kalıcı oje sürüldükten kısa süre sonra tırnaklarınızda nahoş bir görüntü olacağı için kalıcı ojeyi çıkarmak isteyeceksiniz.

Kalıcı Oje Ne Kadar Dayanır?

El tırnakları ayak tırnaklarına göre 4 kat hızlı uzar. Standart bir el tırnağı 2 haftada gözle görülür bir şekilde uzar ve bu yüzden kalıcı oje sürüldükten ortalama 2 hafta sonra ojenin yenilenmesi gerekir. Yenilenmezse oluşan görüntü muhtemelen hoşunuza gitmeyecektir.

kalıcı oje ne kadar dayanır

Kalıcı oje, sürülen ojenin UV ışınlarıyla kurutulmasıyla yapılır ve tırnağın uç kısmında yapılan özel bir işlemle havayla teması kesilerek ojenin uzun süre dayanması sağlanır. Yine 2 hafta sonunda kalıcı oje özel solüsyonuyla çıkarılır.

Kalıcı Oje Tırnaklara Zarar Verir mi?

Uzmanlara göre, son yıllarda yaygınlaşan kalıcı oje uygulaması, sıklıkla yaptırılması halinde sabitleme ve çıkarma aşamalarındaki işlemlerden dolayı tırnak yapısını olumsuz etkiliyor, cihazlardaki UV ışınları ise deri yapısına, DNA'ya ve kollajen gibi deri yapısını oluşturan proteinlere zarar veriyor.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sibel Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kalıcı oje uygulamasının tırnak yapısına yönelik zararlarına ilişkin bilgi verdi.

Tırnakların aynı saç gibi deri eki olarak adlandırılan yapılar olduğunu anlatan Doğan, kişinin genel sağlık durumuna ilişkin önemli belirtilerin tırnak muayenesinden de anlaşılabildiğini söyledi.

Doğan, çevresel faktörlerin, enfeksiyonların, travmatik müdahalelerin ve uygun olmayan şartlarda yapılan kozmetik uygulamaların tırnak sağlığını bozduğunu vurguladı.

Kalıcı Ojelerin Üzerine Oje Sürülür mü?

Bu arada hep bu ojeyi kullanmak zorunda da değilsiniz. Üzerine başka renkler sürüp çıkarmanızda bir sakınca yok. Aseton hiçbir şekilde kalıcı ojenize zarar vermiyor çünkü. Tırnağınız uzadıkça ise yaptırdığınız kişiye gidiyorsunuz ekleme yaparak ömrünü uzatıyor. Tabii bu kadar cazip olmasının yanında bazı zararları da var. Öncelikle vücudunuz kimyasallara maruz bırakılıyor. Bir de çıkarma aşaması biraz sıkıntılı. Hele hele beni gibi törpü sesinden rahatsız olanlar için büyük eziyet.

Oje Nasıl Daha Kalıcı Olur?

1- Şeffaf oje sürerek başlayın

Ojenin daha kalıcı olması için en önemli püf noktalarından biri, en alt kata şeffaf oje sürmektir. Renkli ojenizi sürmeden önce sağlam bir zemin hazırlamak için, tırnaklarınıza mutlaka bir kat şeffaf cila sürün. Bu, ojenizin daha uzun süre dayanmasını sağlar. Ayrıca ojeyi çıkarttığınızda, koyu renk tırnak etinize bulaşmaz.

2- Ojeyi iyice çalkalayın

Basit ama etkili bir yöntem: Ojenizi sürmeden önce mutlaka çalkalayın. Bu, ojenizin şişe içinde kurumasını engeller ve tam olarak karışmasını sağlar. Bu sayede daha pürüzsüz bir görünüm elde edersiniz.

3-  İlk katın kurumasını bekleyin

Oje sürmek için aceleniz olsa bile, ilk kat ojenin kurumasını mutlaka bekleyin. Bu işlemi hızlandırmak için oje kurutucu sprey kullanabilirsiniz. Ojenin ikinci katına geçmeden önce ilk katın kurumuş olmasına özen gösterin.

4- Tırnak ortasına sürün

Ojeyi sürmeye tırnağın ortasından başlayın. Bir tırnağı üç hamlede bitirmeye çalışın. Ojenizi tırnak uçlarında biraz daha fazlalaşacak şekilde sürün. Çünkü ojeler, ilk önce uç taraftan soyulmaya başlar.

5- Şeffaf ojeyle koruyun

Ojenin üzerine ince bir kat şeffaf oje sürerseniz, daha kalıcı olacaktır. İki günde bir ojenin üzerine şeffaf cila sürün. Bu, ojenin dayanıklılığını artırır. Mat veya parlak oje seçebilirsiniz, bu tamamen size bağlı. Dilerseniz oje koruyucu cilalardan alabilirsiniz.

Yorumlar