Limon Ne Kadar Dayanır?

Limon Ne Kadar DayanırAsitli olmalarına rağmen, limonlarda diğer meyveler gibi kötüleşir, tek bir farkla çürümediği müddetçe kullanılmasında bir sakınca yoktur. Limonun dış kabuğunun sert veya yumuşaklığına istinaden değişim gösteren dayanma süresi 4 ila 10 derece sıcaklıkta yumuşak olanlarda 1 hafta ila sert olanlarda 1 aya kadar çıkabilmektedir. genelde yumuşak olanlar çürüme ile bozulurken sert olanlar da dış kabukta kuruma ile bozulma olur diyebiliriz.

Yukarıda belirttiğimiz herhangi bir işlemden geçmeyen limonun dayanma süresiydi. Peki belirli işlemlerden geçirerek limonun ömrünü ne kadar uzatabiliriz? Bilinen en eski yöntemlerden biri limonu tuzla saklamak.

İster suyunu sıkıp kullandığınız limonlar olsun ister fazla aldığınız ve kullanamadığınız limonlar olsun, hepsini bu yöntemle değerlendirebilirsiniz.

Malzemeler: 
 • 6-8 adet bütün limon
 • 4-5 yemek kaşığı tuz
 • 1 adet büyük kavanoz
 • Tahta kaşık
Yapılışı:
 1. İşe her zaman kavanozu sıcak sabunlu suyla temizleyerek başlayın. Temiz bir havluyla kurulayın.
 2. Limonların dışını temizleyin, durulayın ve kurulayın.
 3. Düz bir üst ve alt oluşturmak için uçlarını yuvarlak şekilde dilimleyin.
 4. Ardından limonu dikey tutup derin bir X işareti olacak şekilde kesin. Kesme işleminden sonra, dört parçaya ayrılmış bir limon elde edeceksiniz.
 5. Kestiğiniz limonların üzerine tuzları serpiştirin ve biraz ovun.
 6. Ardından kavanozun içerisine bir tatlı kaşığı tuz ekleyin ve üzerine limonları içerisine mümkün olduğunca sıkıca yerleştirin. İçine itmek için tahta kaşık kullanın.,
 7. Tüm limonlar kavanozun içine girdikten sonra, üzerine 1 adet limon suyu ve 1 çorba kaşığı tuz ekleyin.
 8. Kavanozu kapatın ve limonları en az 1 hafta serin ve kuru bir yerde saklayın. Suyu ve tuzu dağıtmak için her defasında bir kez sallayın.
 9. 1 hafta sonra limonlarınızı buzdolabına alın. Kabukları yarı saydam hale geldiğinde, yumuşak ve kullanıma hazır olduklarını bileceksiniz.
Limonlar kullanmaya hazır olduğunuzda, kavanozdan çıkarın ve fazla tuzu çıkarmak için durulayın. Limonun etli kısmını bıçakla dikkatlice kesip atın. Kabuğunu dilediğiniz gibi dilimleyip arzu ettiğiniz tarifte kullanabilirsiniz. Bu yöntemle hazırladığınız limonları buzdolabında 6 aya kadar saklayabilirsiniz.

Yorumlar