Soyulmuş Sarımsak Nasıl Saklanır?

Soyulmuş, ayıklanmış ve temizlenmiş sarımsakları saklamak için çeşitli yöntemler mevcut. Dondurarak saklama yöntemi iyi bir yöntem gibi görünse de dondurma işleminde sarımsakların tadı değişebileceği için bize göre aşağıdaki videoda da anlatıldığı gibi soyulmuş sarımsağı yağda saklamak en etkili en sağlıklı yöntemdir.

İster dondurarak saklayın ister yağda muhafaza edin, ilk olarak sarımsakları iyi bir şekilde soymak ve yıkamak gerekmektedir. Yıkadıktan sonra muhakkak temiz ve kuru bir bez veya kağıt havlu yardımı ile bütünüyle kurulanmalıdır. Bu kısım önemli, saklayacağınız sarımsağın tamamen kurulanmış olmasına dikkat edin.

Tamamen kuruduktan sonra sarımsakların dondurucuya koyulması için uygun olan, kapaklı veya hava almayan bir kaba veya buzdolabı poşetlerine aktarmak gerekmektedir. Bu biçimde dondurucuda veya buzlukta uzun bir süre boyunca muhafaza edebilmektedir. Yemek hazırlarken kolaylıkla derin dondurucudan çıkarılarak istediğiniz kadarını kullanmak mümkün olacaktır.

Rendelenmiş Sarımsak Nasıl Saklanır?

Eğer hem soslarda hem salatalarda hem de yemekler içerisinde sarımsak rendelenmiş veya havanda ezilmiş bir şekilde kullanılmak isteniyorsa en uygun yöntem sarımsağı rendeleyerek saklamaktır. Sarımsakların kabukları güzel bir şekilde soyulup yıkanır ve kurulanır. Ardından sarımsakları küçük küçük kesilir, rendelenir veya havanda ezilir. Bu işlemden sonra sarımsaklar hava almayacak biçimde kapanabilen cam yapılı kavanozlara aktarılır. Son aşamada ise üstüne bol miktarda zeytinyağı ve arzu edilirse biraz tuz eklenir. Bir kez güzel bir şekilde karıştırılır ve kavanozun kapağı sıkıca kapatılır. Hazırlanan sarımsak kavanozu buzdolabında içerisinde güvenli bir şekilde muhafaza edilir. Burada önemli olan nokta sarımsakları buzluk kısmına koymamaktır. Sarımsakların buzlukta saklanması durumunda sos veya salatalarda kullanabilmek için uzun bir süre boyunca çözünmesini beklemek gerekmektedir. Bu sebeple buzdolabında saklanarak kullanılması önerilmektedir. 

Soyulmuş Sarımsak Nasıl Saklanır?

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski