Taze Fasulye Buzlukta Nasıl Saklanır?

Kışın taze fasulye yeme keyfini yaşamak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Sizler için bu yazımızda en çok aranan Cahide Sultanın taze fasulye dondurma tariflerini derledik. Cahide Sultanın taze fasulyeyi buzlukta saklama tarifi iki farklı yöntem içeriyor. Bunlar kavurma ve şoklama yöntemleri.

Taze Fasulye Cahide Sultan Yöntemleri

Taze Fasulyeyi Buzlukta Kavurarak Saklama

Bir kg. Taze fasulyeye 5, 6 adet domates yeterli olur. Domatesleri küp küp doğrayın. Yağsız olarak yumuşayana kadar derin bir tencerede pişirin. Üzerine ayıklanıp doğranmış fasulyeyi ekleyin. Karıştırıp kapağını kapatın. Ara sıra karıştırın. Rengi sararınca ocaktan alı. Geniş bir tepsiye döküp yayarak soğumaya bırakın. Soğuyan fasulyeyi poşetlere koyup dondurucuya kaldırın.

Taze Fasulyeyi Buzlukta Şoklayarak Saklama

Bu yöntemde, ayıklanıp doğranmış fasulyeyi kaynayan suya atın. Kaynamaya başladıktan sonra 2,3 dakika haşlayın ve suyunu süzün. Fasulyeleri buzlu suyun içine atarak şoklayın. Fasulyeler tamamen soğuyunca bir süzgece dökün. Suyu iyice süzülünce poşetlere birer yemeklik olarak doldurun. Dilerseniz üzerine 2,3 adet küp doğranmış domatesi çiğden koyabilirsiniz.

Taze Fasulye Buzlukta Ne Kadar Dayanır?

Derin dondurucuda en uzun saklanabilen besinlerin başında sebzeler gelir. Taze fasulye, kabak, lahana, brokoli, kereviz, patlıcan, bezelye, biber, enginar, ıspanak, havuç, mısır, domates ve yeşil salata doğru koşullarda saklanırsa derin dondurucuda 12 aya kadar dayanır.

Donmuş Fasulye Nasıl Pişirilir?

Zeytinyağlı yapacaksanız 1 orta boy soğanı tencereye koyun. Biraz zeytinyağıyla beraber soğanı sarartın. Fasulyenin içinde domates varsa, ayrıca domates ilavesi yapmadan fasulyeyi soğanın üzerine donmuş halde ekleyin. Ağzını kapatıp kısık ateşte çözülene kadar bekleyin. Çözülen fasulyeye tuz atıp karıştırın. 3,4 diş sarımsak da eklerseniz daha lezzetli olur. Fasulye yumuşayınca ocaktan alın.

Etli olarak pişirecekseniz önce etini az suyla pişirin. Daha sonra yukarıdaki işlemleri uygulayın. Fasulyeyi eklemeden önce eti suyuyla beraber soğana ekleyin. Su kaynayınca fasulyeyi ekleyin. Yine sarımsak eklemeyi unutmayın.

Cahide Sultanın taze fasulye tarifinden sonra bu işlemleri videoya döken Hilal Hanım'a teşekkür ederek yukarıdaki işlemleri aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski