Brokoli Ne Kadar Dayanır?

Çiğ brokoli buzdolabında ne kadar dayanır? Bu sorunun cevabı büyük ölçüde saklama koşullarına bağlıdır. Satın aldıktan sonra brokoli her zaman buzdolabında saklayın. Ham brokoli raf ömrünü en üst düzeye çıkarmak için plastik bir torbada soğutun; kullanıma hazır olana kadar yıkamayın.
Düzgün bir şekilde saklanan brokoli genellikle buzdolabında yaklaşık 3 ila 5 gün dayanır.
Çiğ brokoliyi yemeden önce yıkamanız gerekiyor mu? Evet, brokoli yemeden önce akan suda iyice yıkanmalıdır.

Çiğ brokoli dilimlendikten veya doğrandıktan sonra ne kadar dayanır? Kıyılmış çiğ brokoli buzdolabında 1 ila 2 gün dayanabilir.

brokoli ne kadar dayanır

Brokoli piştikten sonra buzdolabında ne kadar dayanır? Pişmiş brokoli genellikle buzdolabında 3 ila 5 gün ve dondurucuda 10 ila 12 ay boyunca sağlam kalır.

Brokoliyi dondurabilir miyiz? Evet, dondurmak için: (1) İyice yıkayın, yaprakları ve odunsu sapları kesin; (2) 2 3 cmlik parçalar halinde çiçekli kısmını ve saplarını doğrayın (3) Brokoliyi üç dakika boyunca haşlayın (kaynar suya daldırın) ve buz gibi soğuk suda hızlıca soğutun; (4) Fazla nemi boşaltın, hava geçirmez kaplara veya derin dondurucu torbalarına koyun ve hemen dondurun.

Dondurucuda brokoli ne kadar dayanır? Uygun şekilde saklandığında, yaklaşık 12 ila 18 ay boyunca en iyi kaliteyi koruyacak, ancak o zamanın ötesinde tüketilebilir olacaktır

Dondurulmuş brokoliyi oda sıcaklığında ne kadar güvenle bırakabilirsiniz? Dondurulmuş brokoli, çözdükten sonra oda sıcaklığında 6 saatten fazla bırakılırsa atılmalıdır, çünkü bakteriler 4 ° C ve 60 ° C arasındaki sıcaklıklarda hızla çoğalır.

Brokoli'nin kötü veya bozuk olup olmadığını nasıl anlarım? Bozulan brokoli tipik olarak yumuşar ve renksizleşir; kötü kokusu veya görünümü olan herhangi bir brokoliyi atın.

Gelelim en önemli konuya,  birçoğumuz brokoliyi haşlayarak tüketiyor. Yani yani içindeki yararlı maddeleri öldürerek. Haşlanmış brokoli bize liften ve biraz kalsiyumdan başka bir katkı sağlamıyor. Peki brokolinin yararlı olması için nasıl tüketmemiz gerekiyor? Gelin bu sorunun cevabını Dr. Ümit Aktaş'tan dinleyelim;

"Brokoli hem bağırsak sistemi hem de bağışıklık sistemini düzenlemekte çok etkili bir sebze. Brokoli dünyadaki anti kanser besinlerin başında gelir. Anti kanser etkisi açısından ilk ondadır. Kansere karşı hem koruyucudur hem de tedavi edici özelliği vardır. Neden ilaç etkisindedir size onu anlatacağım. Bir kere brokoli kış sebzesidir. Karnabahar, lahana ile akrabadır. İçinde sülfürofan adını verdiğimiz bir madde vardır. Sülfürofan maddesi dünyanın en önemli kanser savaşçılarından bir tanesidir. Kansere karşı ilaçtır. Hem kanserden korunmak için hem de biz kanser tedavisinde brokoli kullanıyoruz. Ama kanser tedavisi deyince aklınıza yanlış bir şey gelmesin. Tedavide biz hiçbir zaman böyle sebze formunda kullanmıyoruz. Beslenme ayrı bir şey. Beslenmeyi düzenleyeceğiz ama beslenmenin haricinde biz brokolinin üretilmiş haplarını kullanıyoruz kanser tedavisinde. Dünyada brokolinin anti kanser etkisiyle ilgili pek çok yayın var. Yüzlerce yayın var bunlarla ilgili. En çok yayın çıkaran ülke Amerika ve Amerika’da en çok yayın yapılan yer Johns Hopkins Hastanesi. Johns Hopkins Hastanesi brokoliyle ilgili yayın çıkarmakla kalmıyor brokoliyle ilgili ilaç formundaki ekstresinde patent sahibi. O kadar ciddiye alıyorlar bu olayı.

Brokoli bir kere düzenli olarak mevsiminde sürekli tüketilmesi gereken bir sebze. Brokoliyi tüketmenin bir yöntemi var. Farkındaysanız alışageldiğiniz yöntemlerin dışında tarifler anlatıyorum ben size. Geleneksel olarak brokoli değince herkes brokoliyi haşlar. Brokoliyi haşladığınız zaman içindeki etken maddeleri yok ediyorsunuz bir kere. Hiç bir etken madde kalmıyor sadece biraz lif ve biraz da kalsiyum. Buharda pişirince etken maddelerin hepsini yok etmiyorsunuz ama yine azalıyor. Isıya maruz bırakmak brokolinin içindeki etken maddeyi ya azaltıyor ya da haşlamada ki gibi yok ediyor. Brokoli çiğ yediğiniz zaman da çok büyük oranda etken madde almıyorsunuz.

Brokoliyi nasıl tüketeceksiniz? Bakın brokoliyi içindeki etken maddenin oluşabilmesi için parçalamanız gerekiyor. Fermantasyon mayalanma için bir işleme tabi tutmanız yani bekletmek gerekiyor. Brokoliyi rondoya (mutfak robotuna) atacağız.

Ne kadar brokoli? Her gün herkes için kendi yumruğu büyüklüğünde. Brokoliyi çiçekleyeceksiniz, saplarından ayıracaksınız, rondoya atacaksınız. Rondoya attığınız brokolinin içine bir limonun kabuklarını rendeleyeceksiniz. Bir diş de sarımsak döveceksiniz ve içine atacaksınız. Rondodan çekeceksiniz, bunu istediğiniz büyüklüğe getirin, parçalayın. Parçalama işlemine maruz bırakmak içindeki etken maddenin, sülfürofanın yükselmesine sebep olur. Ondan sonra rondodan çıkarın kapağını kapatın bir kaseye koyun 20 ile 30 dakika arasında bekletin. Yani bir mayalanma fermantasyon süresi bırakıyorsunuız. 20 ile 30 dakika bekleteceğiz daha çok sülfürofan orataya çıkacak. Bir de limon suyu sıkın içine. Hem lezzetlendirdiniz. Limon suyu var, sarımsak var biraz da kaya tuzu serpin üstüne (unutmayın akar tuzlar değil kaya tuzu) lezzetli oldu. İçinde en maksimum miktarda sülfürofan gelişti.

Her gün bir kase ister iri çekin salata niyetine kaşık kaşık yiyin ister iyice inceltin su gibi olsun kafanıza dikip için. İşte size kansere karşı koruyucu brokoli kürü. Aynı zamanda kemik erimesi için de çok etkili. Çünkü bunun içinde kalsiyum var. Bütün koyu yeşil sebzelerde büyük oranda kalsiyum vardır. Bütün sebzelerde bulunan bitkisel kalsiyum hayvansal kalsiyumdan daha iyidir. Süt ve süt ürünlerinde bulunan kalsiyum asidik bir kalsiyumdur. Kemik erimelerine de sebep olduğu gösterilmiştir. Ama kemik erimesinden korunmak için bitkisel kalsiyum almak gerek yani yeşil yapraklı sebzeleri bol bol tüketmeniz gerek. Süt ve peynir yeterli değil muhakkak koyu yeşil yapraklı sebze yiyeceksiniz

Brokolinin içinde selenyum da vardır müthiş. Selenyum da tiroid hastalığında nodülleri iyileştirmekte etkilidir. "

Sağlıklı Yaşıyoruz ekibine katkılarından dolayı teşekkürler.

Yorumlar