Gıdalar Midemizde Ne Kadar Dayanır?

Bu zaman aralığı kişiden kişiye değişebilir ancak yediğiniz gıdanın mideden geçişi ince bağırsaklar ve oradan da kalın bağırsağa geçişi 6 ila 8 saat sürer. Farklı besinlerin farklı sindirim süreleri vardır ve farklı sindirim enzimlerine ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle farklı yiyecek çeşitlerini aynı anda yemek sindirimi zorlar, bunun sonucu ağırlık hissi, ekşime, gaz şişkinlik gibi rahatsızlıklarınız olur. Besinlerin midede sindirim sürelerine göz atalım:

Meyve
Karpuz 20 dakikada sindirilir, kavunda bu süre 30 dakikaya çıkar. Portakal, greyfurt, üzüm ve muz da 30 dakika sürer. Elma, armut, kiraz, erik, kivi gibi diğer meyvelerin sindirimi 40 dakika zaman alır.

sağlıklı sindirim
Sebze
Marul, salatalık, biber, domates ve turp gibi çiğ su içeriği yüksek salata sebzeleri 30 dakika içinde sindirilir. Lahana, brokoli, karnabahar, yeşil yapraklı sebzeler 40 dakika içinde sindirilirken, patates, havuç gibi kök sebzeler için süre 50 dakikadır. Balkabağı, mısır, tatlı patates ve kestane gibi nişastalı sebzeler içinde bu süre 60 dakikaya çıkar.

Tahıllar ve Baklagiller
Kahverengi pirinç, karabuğday, yulaf ve mısır unu sindirimi 90 dakika alır. Bakliyat ve fasulyenin sindirimi yaklaşık 120 dakika yani 2 saat sürer. Buna siyah fasulye, nohut, mercimek, barbunya ve soya fasulyesi dahildir.

Kuruyemiş
Ayçiçeği çekirdeği, kabak çekirdeği, susam gibi tüm yüksek yağlı tohumların sindirimi yaklaşık 2 saat sürer. Fındıkların sindirilmesi yaklaşık 3 saat sürer, yer fıstığı ve badem, kaju ve cevizi de bu listeye ilave edebiliriz.

Et, Süt ve Yumurta
Yağsız süt ve az yağlı peynir ürünleri, 90 dakika; süzme peynir ve yumuşak peynirler, 2 saat; sert peynirleri 3 - 4 saat olarak sıralayabiliriz. Yumurta sarısı 30 dakika ve bütün yumurta 45 dakikadır. Yağlı balıkların sindirimi 30 - 50 dakika sürer. Bu sürenin tavuk ve hindi için 2 saat, sığır eti ve kuzu eti için 4 saat olduğunu söyleyebiliriz.

Bol bol su için, lifli gıdalar tüketin! Daha sağlıklı bir sindirim için su ve lifli gıdalar şart bunu unutmayın. Sağlıcakla kalın.

Yorumlar