Korona Virüs Türkler'de Ne Kadar Dayanır?

Türkiye'de corona virüs riski var mı? Evet, Türkiye'de bir risk var. Türkiye dünyadan ayrı bir ülke değil. Dolayısıyla enfeksiyon riski var, ancak Türkiye diğer ülkelerden önlem alma konusunda daha iyi. Türkiye, corona virüs olmayan orta doğudaki son ülke konumunda. Aşağıda corona virüs hakkındaki az bilinen gerçeklerden bahsettik. Halkı bilinçlendirme konusunda yararlı olacağını düşünüyoruz.
corona türkiye ne kadar dayanır

Corona virüs hakkında ki gerçekler;
 • Korona virüsü, aslında korona virüs ailesinin üyelerinden COVID-19 adlı virüstür. Bu virüs SARS, MERS gibi diğer virüslerle aynı aileden.
 • Ancak diğer aile üyelerine göre çok daha hızlı ve kolay bulaşıyor. Hatta kuluçka döneminde bile başkalarına bulaşabiliyor.
 • Çok hızlı yayılmasına karşılık şu an için öldürme oranı %2'lerde seyrediyor. Yani öldürme oranı diğer virüslere göre çok daha düşük.
 • Bu kadar panik yapılmasının nedeni. Diğer virüslerin (SARS, MERS vb.) aksine yeni bir tür olan bu virüsün karakterinin tanınmaması. Yani öldürme potansiyeli, aşısı için gerekli veriler, kesin tedavisinin bilinmemesi vb. bilgiler bilinmediği için bu panik oluştu. Tabi işin devletler arası ekonomik, siyasi mücadele boyutu da var ancak konumuz bu değil.
 • Şuan için 75 ülkeye yayılmış olan bu virüsün en çok tehdit ettiği yaş grubu altmış yaş ve üstü grup. Ölenlerin büyük oranı bu yaş grubunda.
 • Bu virüs insanlarda bulunan AC2 adlı proteine bağlanarak insanları hasta ediyor. İnsanlardaki bu proteinin azaltılarak virüsle mücadele etme çalışmaları sürüyor.
 • AC2 proteini oranı ırk ve milletlerin gen yapılarına göre değişiklik gösteriyor. Yani bu protein, yaratılıştan her millette değişik oranlarda var. Bu proteini genlerinde daha yüksek oranda taşıyan milletler daha çok tehdit altında.
 • AC2 proteini, Çin halkında Anadolu halkına göre 6 kat daha fazla. Bu orandan dolayı en fazla ölüm ve vaka Çin'de görülüyor. Bu, şu ana kadar bizde görülmemesinin nedenlerinden biri. Yani bizde görülse bile Çin'deki kadar hızlı yayılması beklenmiyor.
 • Bu virüs, 22 derecenin üzerinde yaşayamıyor. Havaların ısınmasıyla beraber biiznillah virüsün etkisinin de kırılması bekleniyor.
 • Virüse karşı korunma tedbirleri olarak başta sık sık ellerimizi sabunla yıkamamız çok önemli. Hatta tuvaletten sonra ellerini yıkama alışkanlığının en yüksek olduğu ülkelerden biri Türkiye. Bizi virüse karşı koruyan etkenlerden biri de bu. Bunun dışında bağışıklık sistemimizi güçlendirici besinler tüketmemiz gerekiyor.
 • Sakatat (kelle, paça, şırdan, mumbar vb.) sadece COVID-19'a özel değil, genel olarak bağışıklık sistemini güçlendirdiği için tüm hastalıklara karşı tüketilmesi çok faydalı olacaktır. Ayrıca probiyotik alımı da çok önemli. Özellikle şalgam, kefir, ev yoğurdu gibi mayalanmış ürünler probiyotik için birebirdir. Bolca tüketmek lazım. Adanalılar yaşadı :)
 • COVID-19 virüsünün Türkiye'de görüldüğü ancak gizlendiği yönünde dedikodulara inanmamak gerekiyor. Böyle bir şey olsaydı bunu saklamanın imkanı yok. Sosyal medyada dolanan haberlere inanmayın. Sağlık Bakanlığımız şuana kadar harika bir iş çıkardı.
 • Aşı geliştirme çalışmaları ABD, Çin ve Avrupa'da hızla devam ediyor. Bulmaya en yakın ABD. Tabi işin biyolojik savaş ihtimali yönünü yabana atmamak lazım.
 • El hasıl anladığım kadarıyla, sizlere pratik ve faydalı bilgileri aktarmaya çalıştım. Yazıyı kopyalayıp paylaşabilirsiniz. Bu şekilde daha çok insana ulaşır ve faydalı olur. Rabbım bizi her türlü kazadan, beladan, hastalıktan korusun. Tedbir bizden, tevfik Allah'tan.
Yazar: Feyzullah Akdağ

Türkiye'nin Corona Salgını'nın Önlenmesi İçin Yaptıkları;

 • Termal kameralar yurt dışından gelen herkesi tarıyor; özellikle Asya ve Avrupa ülkelerinden yolcular çifte kontrol yapıyor,
 • Fazlaca enfekte olmuş ülkelerden uçuşlar iptal edildi; İtalya, Çin ve İran uçuşlarının kalkış ve varış işlemleri iptal edildi,
 • Toplu Taşıma Günlük Sterilizasyon; Metroları, trenleri, gemileri, feribotları, otobüsleri ve otobüsleri ve iç hat uçuşlarını temizleme,
 • Türk gıda tüketimi çoğunlukla veggy; Çin'in yanı sıra, Türk halkı vahşi hayvanlar ve köpekler, kediler, yılanlar ve hatta karides, ıstakoz ve yengeç gibi deniz canlılarını tüketmiyor. Çoğunlukla fasulye, buğday, kepek ve mısır bazlı yiyecekler yerler, Çinliler ve dünyadaki insanların çoğundan daha sağlıklı besleniyorlar.

Yorumlar

 1. Bence kısa süre içinde koronavirüs tedavisi bulunur.


  https://www.minobilgisayar.com/notebook-anakart-tamiri.html

  YanıtlaSil

Yorum Gönder