Yaş Pasta Ne Kadar Dayanır?

Bu sorunun cevabı saklama koşullarına göre değişir. Açıkta duran yaş pasta, buz dolabına koyulmuş yaş pasta ve derin dondurucuya koyulmuş yaş pasta şekilde bu süreyi üç farklı kategoriye bölebiliriz. Bunun yanı sıra pastada kullanılan malzemelerde pastanın raf ömrünü etkileyen en önemli unsurdur. İçinde bol miktarda süt ürünü yani bol miktarda krema kullanılan pastalar çok daha çabuk bozulacağı için kısa sürede tüketilmesi gerekir.

yaş pasta ne kadar dayanır


Öncelikle yaş pastanın hangi ortamda kaç günde bozulacağından bahsedelim. Dışarıda 1-2 günde, buzdolabında 1 haftada, buzlukta ise 4 ila 6 ay sonra bozulur. Yaş pasta bozulana kadar tüketilebilir fakat bir de yaş pastanın tazeliğini koruma süresi vardır. Yaş pastanın taze olarak tüketilebilmesi için buzdolabında saklanarak 2 gün içerisinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. 

Yaş pasta içerisinde bozulmaya en müsait şeyleri barındırır. Tereyağı, yumurta ve süt bunların başında gelir. Özellikle bozulmuş süt ürünleri zehirlenme sebebi olabileceğinden yaş pasta konusunda risk almamanızı tavsiye ederiz. Buz dolabında iki gün beklettikten sonra tüketmek sağlıklı olmayabilir. Eğer yaş pastayı evde yapmayıp pastaneden satın aldıysanız mümkün olduğunca en kısa sürede tekrar buzdolabına yerleştirin.

Yaş pastanın bozulduğunu dışarıdan bakarak veya tadına bakarak anlayabilirsiniz.

Evde yapılan yaş pasta kremasının uzun süre dayanması için dikkat edebileceğiniz hususlar;
  1. Kremayı iyice kaynatın ve kaynama ısısının 100 derecenin altında olmamasına özen gösteriniz.
  2. Pişirdiğiniz kremayı, daha önceden fırına atılmış bir tepsiye dökerek üzerini hava ile temas etmeyecek şekilde, hemen naylonla kapatarak buzdolabına veya derin dondurucuya koyunuz.
  3. Pasta yapımında kullanılan araçların (çırpma teli, mikser kazanı, sıkma torbası, bıçak, tepsi gibi) temiz (steril) olmasına dikkat ediniz.

Yorumlar